Broadcasts

Fide World Chess Rapid & Blitz Championships 2016 25 - 30 December World strongest men and women will fight for the prestigious titles in Doha.
Tournament format
Swiss
Time control
Rapid, blitz
Members
Men: Magnus Carlsen, Maxime Vachier-Lagrave, Levon Aronian, Sergey Karjakin, Viswanathan Anand, Hikaru Nakamura, Ian Nepomniachtchi, Shakhriyar Mamedyarov, Pavel Eljanov, Radoslaw Wojtaszek etc. Women: Ju Wenjun, Anna Muzychuk, Humpy Koneru, Alexandra Kosteniuk, Dronavalli Harika etc.
Commentators
GM Evgenij Miroshnichenko, IM Anna Rudolf
Carlsen Vachier-Lagrave Aronian Karjakin Anand Nakamura Nepomniachtchi Mamedyarov Eljanov Svidler Dominguez Grischuk Tomashevsky Vitiugov Jakovenko Radjabov Morozevich Ju Wenjun Anna Muzychuk Kosteniuk Koneru Harika Gunina Lagno VIDEO ARCHIVE OFFICIAL WEBSITE
Nutcracker 2016 16 - 22 December Who will win: Experience or Youth?
Tournament format
Double-round Scheveningen
Time control
Classic, rapid
Members
The lineup of the Kings: Boris Gelfand (Israel), Alexander Morozevich (Russia), Alexei Shirov (Latvia), Alexey Dreev (Russia); Princes: Vladimir Fedoseev, Daniil Dubov, Vladislav Artemiev, Grigoriy Oparin; Queens: Alisa Galliamova, Ekaterina Kovalevskaya, Elena Zaiats, Galina Strutinskaya; Princesses: Polina Shuvalova, Elizaveta Solozhenkina, Aleksandra Dimitrova, Aleksandra Maltsevskaya (all – Russia).
Commentators
GM Evgenij Miroshnichenko
Gelfand Morozevich Dreev Shirov Fedoseev Dubov Artemiev Oparin Galliamova Kovalevskaya VIDEO ARCHIVE OFFICIAL WEBSITE
FIDE Women's Grand Prix leg in Khanty-Mansiysk 2016 18 November - 2 December The winner of the Women’s Grand Prix series 2015-16 will play with the Women World Champion in a 10-game match for the Women’s World Championship title.

Tournament format
round-robin
Time control
90 minutes for the first 40 moves, followed by 30 minutes for the rest of the game with an increment of 30 seconds per move from move one
Members
Ju Wenjun, Alexandra Kosteniuk, Harika Dronavalli, Valentina Gunina, Natalija Pogonina, Nino Batsiashvili, Lela Javakhishvili, Almira Skripchenko, Olga Girya, Natalia Zhukova, Sarasadat Khademalsharieh, Bela Khotenashvili
Commentators
GM Evgenij Miroshnichenko
Ju Wenjun Kosteniuk Gunina Pogonina Girya Harika VIDEO ARCHIVE OFFICIAL WEBSITE
Russian Championship Superfinals 2016 15 - 28 October Who will become the Russian champions-2016?
Tournament format
round-robin
Time control
90 minutes for 40 moves + 30 minutes for the rest of the game with increment of 30 seconds per move starting from the 1st
Members
Men: Evgeny Tomashevsky, Nikita Vitiugov, Dmitry Jakovenko, Grigoriy Oparin, Vladimir Fedoseev, Dmitry Kokarev, Alexander Riazantsev, Aleksey Goganov, Peter Svidler, Alexander Grischuk, Ernesto Inarkiev and Dmitry Bocharov. Women: Aleksandra Goryachkina, Anastasia Bodnaruk, Alexandra Kosteniuk, Evgenija Ovod, Daria Pustovoitova, Alina Kashlinskaya, Ekaterina Ubiennykh, Daria Charochkina, Olga Girya, Valentina Gunina, Natalija Pogonina and Alisa Galliamova
Commentators
GMs Evgenij Miroshnichenko and Pavel Tregubov
Grischuk Svidler Inarkiev Tomashevsky Vitiugov Jakovenko Kosteniuk Gunina Pogonina Bodnaruk Goryachkina Galliamova Girya VIDEO ARCHIVE OFFICIAL WEBSITE
X Mikhail Tal Memorial 2016 25 September - 06 October 2016 The legendary super tournament is back! Who will win the jubilee Tal Memorial?
Tournament format
round-robin
Time control
Сlassical time control
Members
Vladimir Kramnik, Levon Aronian, Viswanathan Anand, Shakhriyar Mamedyarov, Anish Giri, Li Chao, Peter Svidler, Boris Gelfand, Ian Nepomniachtchi and Evgeny Tomashevsky
Commentators
GM Evgenij Miroshnichenko, GM Daniil Dubov, Dirk Jan ten Geuzendam
Kramnik Anand Aronian Mamedyarov Li Chao Giri Gelfand Nepomniachtchi Tomashevsky VIDEO ARCHIVE OFFICIAL WEBSITE

   1       2       3       4       5       6